PÜF NOKTALARI

 

Mobilyalar yaşam alanımızı güzelleştiren ve kolaylaştıran günlük hayatımızın vazgeçilmez parçası, dayanıklı tüketim mallarıdır. Dekorasyonumuzun vazgeçilmez parçası mobilyalar her ne kadar dayanıklı mallar kategorisinde olsalarda temizlenmesi konusunda bir o kadar dikkat edilmesi gereklidir. İşte buradaki önemli nokta temizliğin doğru yapılmasıdır ki doğru yapılmadığında mobilya zamanla yıpranmaya başlayacaktır.

 

Ahşap Mobilyanın Temizliği;


Ahşap mobilyalara genel anlamda baktığımız zaman lake ve kaplama olmak üzere ikiye ayırabiliriz.

Lake Mobilyanın temizliğinde biraz daha dikkat etmeniz gerekir. Lam kaplamaya göre bu mobilyalar daha zarif durur ancak daha hassastırlar. Özellikle parlak yüzey yapısı oldukça narin çizilmeye elverişlidir. Temizlikte kullanacağınız bez muhakkak pürüzsüz ayrıca pamuksu olmalıdır. Pürüzsüz mikro fiber bezleri tavsiye etmiyoruz bunun yerine daha yumuşak bezleri tavsiye ediyoruz. Kimyasal temizlik malzemesi kullanılmasını önermiyoruz çünkü mobilya da kullanılan lake boyanın kalitesi oldukça önemlidir ki eğer boya ikinci sınıfsa, boyanın atması ve solması gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Temizliği ciddi bir kirlenme olmadığı müddetçe saf temiz su ile yapabilirsiniz.(Sararma kirli bezle temizli yapılırsa
ya da boya kalitesizse olabilir). Lake boya ahşabı korur niteliktedir bu açıdan suya karşı ağaca mukavemet katar ancak yine tekrarlıyoruz asla nemli ve ıslak bırakmayınız aksi takdirde boya yüzeyinde baloncuklar oluşabilir.
Ahşap Mobilyanın temizlenmesi lakeye göre bir konuda avantajlıdır, ahşap çizilmeye mukavemetli ve çizikleri kamufle edebilir ancak suya dayanıklılık verniğine bağlıdır. Ahşap temizliğinde kullanılacak bez yumuşak olmalıdır bunun yanında saf temiz su ya da ahşap temizleyici katkılı suyla da temizlik yapabilirsiniz.

 

Koltuk ve Kanepe Temizliği;

 

Koltukların temizliği dediğimiz zaman aklımıza ilk gelen şey kuşkusuz kumaşların temizliği aklımıza gelmekte. Koltuk kumaşları da çeşitlilik gösterir bu da her biri için farklı temizleme metodu gerektirir. Soft kumaşlar silinebilen özelliktedir, bu kumaşların silinebilmesini sağlayan mikro kapsüller barındırırlar bu sebeple silinebilme yetisi gidene kadar kafanız rahat çünkü çay-kahve lekesini dahi kolayca çıkartabileceksinizdir. Şölin kumaşlarda henüz silinebilme özelliği olmadığından temizlik yaparken kumaş temizleyicilerden yararlanabilirsiniz. Bu durum kadife kumaşlar için de geçerlidir.
Deri(panzot) kaplamalı koltukların temizliği de desen kabartmasına göre temizliği kolay veya zor olmaktadır. Panzot açık renkte ise ve nasıl temizlerseniz temizleyin aralardaki siyahlığı gideremiyorsanız o zaman şöyle bir yöntemimiz var: Islak bir bezle önce siliyoruz. Sonra bulaşık süngerinin yumuşak tarafını sabunlayarak siliyoruz. Daha sonra bulaşık süngerinin sert yüzeyiyle derinlemesine temizledikten (bastırmadan) sonra en son olarak bezle temizliği bitiriyoruz. Sonucun oldukça iyi olduğunu göreceksiniz.
Mobilya temizliği konusunda ayrıntılı bir analiz yapmış olduk. Şimdi sizde puf noktaları biliyorsunuz, parıldayan mobilyalarınız olması dileğimizle.

 © Copyright 2017 Klasik Hakan Lake Mobilya Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım Areta